Träna på semestern med yoga!
När jag har semester är det mycket jag vill se och göra men jag vill även träna på semestern. Fast man egentligen har mer tid så blir det ändå svårt att träna om man inte är hemma. Det finns mycket annat som ska hinnas med, umgås med släktingar, åka på utflykter etc. Men man kan alltid träna på semestern med yoga!
Träna på semestern
Jag ser fram emot att få tid till att träna på semestern. Men det kan som sagt vara svårt att få till. Det är lite för svettigt och varmt för löpning för min del om man hänger i Turkiet (där jag är nu)! Det finns inte heller någon bra tillgång till gym då vi inte bor på hotell.
Jag kör därför på yoga, promenader och lite vardagschins när man hittar något att hänga i! 🙂
Här kommer en kort morgonyogarutin perfekt innan frukost som är perfekt för träning på semestern!
Kort Morgonyoga – 18 min
- 5 st Solhälsning A
- 4 st Solhälsning B
- Savasana – vila
Man kan såklart göra fler eller färre av varje. Avsluta alltid med några minuter vila på rygg (Savasana) där du bara känner in kroppen och andetaget. Övningen tar ca 18 min. Men hade två elever att ta hand om!
Nu åker vi vidare mot Kaş. Söder ut, från Akyaka (se Akyaka – OMG). Ser fram emot mer sol, bad, sköldpaddor 🐢, bra böcker och solhälsningar! ☀️Detta är mitt 50 blogginlägg! 👏🏼