Yoga hemma med Solhälsning A!
Att yoga hemma några minuter är väldigt skönt! Det behöver inte vara en lång stund utan 10 min räcker!
Efter en heldag/natt födelsedagsfirande för bästa vännen med spa och utgång så är man lite slö! Men en liten yogaövning i form av Solhälsning A slapp jag inte undan. Så glad att jag tog mig upp från soffan! Så mycket piggare nu! 🙏🏼
Enkelt att Yoga hemma!
Att yoga hemma kan vara väldigt enkelt. Ex. 5 stycken Solhälsning A. Eller 3 Solhälsning A och 3 Solhälsning B.
Solhälsning A – steg för steg
1. Stå med fötterna ihop. Spänn nedre delen av magen och låren, genom att vrida dem lite inåt. Känn din andning. Bak med axlarna.
2. Andas in, samtidigt som du för händerna mot varandra ovanför huvudet med sträckta armar. Fäst blicken på tummarna.
3. Andas ut och böj dig framåt. Huvudet mot benen och händerna vid sidan av fötterna.
4. Andas in och lyft på huvudet så att ryggen sträcks ut och blir rak.
5. Andas ut och ta ett steg bakåt med ena foten. Därefter andra foten så du hamnar i en planka. Håll armbågarna in mot kroppen. Armbågarna ska alltså riktas bakåt och inte utåt. För kroppen långsamt mot marken i plankan-position (lyft rumpan lätt uppåt).
6. Andas in och lyft upp kroppen genom att sträcka ut armarna och lyfta upp huvudet. Tänk att du sträcker ut bröstet mot himlen. Benen och fötterna ska vara i marken (kan dock lätta från marken då bröst lyfts upp).
7. Andas ut och återgå till plankposition och därefter hunden (Hunden – yogobe.com).
8. Nu står du i hunden. Ta 5 andetag i denna position. Spreta med fingrarna. Tänk på att vikten i händerna ska ligga på fingrarna och inte på handleden ( dvs. sträva mot att minska vinkeln mellan underarm och hand). Nedre delen av magen är spänd. Spänn armar genom att vinkla överarmarna lite inåt. Spänn benen genom att sträcka på dem.
9. I sista inandningen, lyft upp huvud och titta framåt, och ta ett stort kliv/hopp framåt.
10. Andas ut och hamna i samma position som i steg 3. Dvs. med händerna i marken på var sin sida om fötterna. Huvudet mot benen.
11. Se till att nedre delen av magen är spänd och ta ett djupt andetag in. För händerna upp över huvudet och hamna i samma position som i steg 2.
12. Andas ut och sträck på kroppen, bak med axlarna, så att du står rak. För händerna med handflatorna emot varandra ner framför bröstet.
I ashtangayoga börjar man alltid med Solhälsning A och B som uppvärmning för kroppen! Mer info om ashtangayoga: Våren med ashtangayoga!
. julia